Szeplõk. Ah, szeplõk!
Valamikor utáltam õket, de manapság a legkedveltebb jellegzetességem. Szerintem nem lennék én a szeplõim nélkül. Remélem, hogy a többi lány is így vélekedik. Azt is látni fogják, hogy az utálat és imádat közötti váltás nem volt könnyû. Hosszú utat tettem meg. Fel kellett nõnöm.
Tehát szeplõk…
Kezdjük a legalapvetõbb dologgal, méghozzá a definícióval. Ez segít pontosítani azt a hiedelmet, miszerint a szeplõk bõrelváltozások okozója. Ez nagy tévedés. A szeplõk inkább a pigmentek elváltozása miatt kialakuló kis pontok. Semmi köze a bõr rendellenességhez. Egyszerûen, valamilyen oknál fogva a melanin nem tudott egyenletesen elosztódni, ezért a test egyes részeit sötétebb, elbûvölõ pontok díszítik. Ez minden!
Szeplõk típusai – Neked milyen van?
Két féle típust különböztetünk meg, ami a kialakulásban eltér. Az elsõ típus szerint kis fakó barna szeplõk jelennek meg, amikor nap érinti õket. Évszakhoz mérten változik az árnyalatuk. Azaz, nyáron a szeplõk világosabbak, míg télen szinte láthatatlanok. A második típus szerint a szeplõk érettebb bõrön jelennek meg. Ezek az ún. májfoltok.
Hadd mondjak még valamit ezekrõl a természetes pettyekrõl.
Tudtad-e, hogy…?
- A szeplõk össze vannak kapcsolva a génekkel? Csak egy gén felelõs a pettyekért. Ugyanúgy örököljük a szüleinktõl vagy nagyszüleinktõl, mint ahogyan a szemünk színét.
- A szeplõk k babákon nem láthatóak mert valamilyen oknál fogva a 2 életkornál korábban nem alakulnak ki. Láttál-e szeplõs babát? Nos, én sem!
- Noha a szeplõk örökletesek, kialakulásuk befolyásolható. Tanácsom? Kerüld a napot, különösen 10 és 16 óra között, és viselj széles karimájú kalapot. A szeplõk egyébként megmutatják, hogymennyire vagyunk érzékenyek a napra. Ha sok van belõlük, akkor ez azt jelenti, hogy a bõr nagyon érzékeny és akár bõrrák is veszélyeztet.
- A pettyek bõrünktermészetes és topikus UV szûrõje. Ezek a melanociták felelõsek a szeplõk kialakulásáért. Nem csak bizonyos árnyalattal ajándékozzák a bõrt, hanem védenek a nap ellen.
Vélemény, hozzászólás?