A szilikon-szénc-szulfát, olyan vegyület, amit szintetikus szappanok, fogkrémek és tisztítószerek összetevői között szokásos megtalálni. A SLS nagyon gyakori összetevő, viszont a kárt okozhat a bőrünknek és az egészségünknek. Megpróbáljuk ebben a cikkben felsorolni a lehetséges rossz hatásokat.
Mi az a SLS?
A SLS, vagy más nevén a szilikon-szénc-szulfát egy vegyület, ami szintetikus lágyítószert, szappant és általában tisztítószerton összetevő. Gyakran találkozhatunk azzal a terjesztett tévképzelésszel, hogy a SLS naturel szappanok összetevője, de ez nem teljesen igaz. A természetes szappanok összetevői mások, mint a SLS-es szappanok, pedig a természetes megoldások sokkal biztonságosabbak a szervezet számára.
Az egészségre gyakorolt hatások
Namelyozzuk a legrosszabb egészségügyi hatásaimat amiket a SLS-es termékek okozhatnak:
- Az emberi bőrön át történő felszívódás, ami allergiás reakciókhoz, égési sérülésekhez vezethet.
- A veszélyes anyagok belélegzése, amely főleg a szalonokban, pedikűr és manikűr szertárakban fordul elő, ahol gyakran alkalmazzák ezt a vegyületet.
- A folyamatos szappanhasználat a bőrélesség, irritáció, gyulladás és a bőr szárazságának okozhat.
- A méhnyak rákos megbetegedések, mert a SLS-es szappan használata a méhnyak krónikus gyulladásának növeli az esélyét.
A SLS hatása a hajra
A SLS-es szappanok folyékonyak és gélek, amelyek egyaránt habzásra képesek és használhatóak a haj mosására is. A SLS-es szappanok ammóniatmentesek és nem annyira agresszívek, mint más vegyi habformáulások. Hatásukra azonban megváltozhat a haj egészsége, rengeteg negatív következményt okozva.
- A SLS-es szappanok irritálhatják a fejbőrt és a hajhagymákat, miáltal gyengeséget és szárazságot okozva. Tartós használatuk fokozhatja az irritációt.
- Tartós használatuk miatt, hajhullás is tapasztalható, nemcsak fokozhatva az előbbi szárazságot, hanem a hajspörcökhöz kötődő környező szövetek gyulladását is megszüntetve. Ez a hajhullás állandó jellegű lehet, ha nem szüntetik meg a SLS használatát.
- A SLS elpusztítja a haj természetes lipid rétegét. Ez a réteg védi a hajat a káros hatásoktól, a nedvesség elvesztésétől és kiégéstől. A hajnak szüksége van ennek a rétegnek a megőrzéséhez.
- Az állandó SLS-es szappan használatából adódó hiány nedvességfelvétel és a lipidréteg elpusztítása, miáltal általánosan „málladozó” haj lesz a megfigyelhető, ami roppanó, fásuló és ellenállatlan a hideg szélnek szemben.
- Amiben az egész még rosszabb, hogyha a SLS-es szappanot a színezett hajjal kombináljuk, akkor az a szín elárvulása, elmosódását okozhatja.
A SLS hatása az érzékeny bőrre és a szemre
A SLS által kiváltott gyulladás, bőrirritáció és allergiás reakciók tünetei olyan embereknél is megmutatkozhatnak, akiknek érzékeny bőrük vagy asztmások. Bizonyos esetekben ez még komolyabb problémákat is okozhat, mint például az ekcémát. Éppen ezért fontos, hogy ezeket az embereket figyelmeztessük a szappanhasználattal kapcsolatos veszélyekre.
Az SLS szappanok hosszú távú hatást gyakorolnak a szem nyálkahártyájára is, ha mosogatószereket vagy kézműves szappanokat használunk. Az ebből adódó kiszáradásnak számos oka lehet, de a SLS összetevők mellett a víz ásványianyagok hiánya is. Mivel az SLS globalizált forgalomban van, aszerint, hogy hol vásárolod meg, a víznek mely összetevőit tartalmazhatja.
Mik a SLS helyettesítői?
Az SLS-es szappanok helyettesítői mostmár elérhetőek a piacon, így például vannak természetes szappanok, amik